Wilder заврши во болница по натпреварот и рече: „Дадов се од себе, но тоа не беше доволно“ видео

Please follow and like us:
Pin Share
Повторно, Деонтеј Вајлдер загуби со пауза во борбата против Тајсон Фјури. Трилогијата сега е завршена и јасно е дека „Циганскиот крал“ е сепак подобар боксер. Сепак, „Бронзениот бомбардер“ ги доживеа единствените два порази на 45 професионални натпревари против Фјури, и тоа не ја намалува значително неговата вредност како боксер.

Па, Вајлдер го отвори третиот меч, го освои првото коло и се претстави многу подобро отколку во февруари минатата година, кога Фјури го декласира и дојде до пауза во седмото коло. Овој пат, американскиот боксер потпиша капитулација во единаесеттиот круг од борбата, но за време на четвртата рунда не беше далеку од славење. Имено, Вајлдер дури двапати го испрати Фјури на паркетот во споменатата рунда, но после тоа, Британецот ја презеде целосната контрола над борбата.

Деонтеј Вајлдер видливо паѓаше во форма и впечаток беше дека е прашање на време кога Фјури ќе го нокаутира. И покрај с Wild, Вајлдер сепак имаше кратки блесоци каде сериозно ќе му се закани на Фјури, но „Циганскиот крал“ беше премногу за него. Вајлдер заврши со нокаут во 11 -то коло, но никој не може да ги оспори борбеноста и срцето што ги покажа на овој натпревар.

'' Дадов се од себе, но не бев доволно добар. Не сум сигурен што се случи. Знаев дека прави некои работи на тренинг и исто така знаев дека тој не се здебелил толку за да биде балетан. Дојде, се потпре на мене, се приближи и ја искористи можноста “, рече Вајлдер во својата прва изјава по натпреварот.

Фјури и Вајлдер ни обезбедија натпревар за паметење и Американецот и покрај поразот не треба премногу да жали за овој пораз. Тој загуби од одличен боксер, даде се од себе, но како што самиот рече, овој пат едноставно не беше доволно. Се надеваме дека Вајлдер ќе остане на боксерската сцена по два тешки порази бидејќи сигурно може да обезбеди многу повеќе против другите боксери од врвот на категоријата.


Please follow and like us:
Pin Share