Загубив две момчиња во седмиот месец од бременоста – Весна Змијанац зборуваше за најтешкиот период од животот

Please follow and like us:
Pin Share

Пејачката Весна Змијанац зад себе има над 30 години кариера, а сега зборуваше за најтешките периоди во нејзиниот живот, кои ја одбележаа, како што вели, до крајот на животот.

Во својата автобиографија „Кога мирисаат јоргованите“, Весна откри дека имала два спонтани абортуси во период од само една година, и двата се случиле кога пејачката била во седмиот месец од бременоста во која, во двата случаи, носела момчиња.

– Нашето прво дете, син, Влада Јовановиќ и јас го загубивме во 1986 година, кога бев во седмиот месец од бременоста. Спонтаниот абортус се случи за време на паузата на концертот во Младеновац. И не ми замерувајте што таа сцена, породувањето кое започна одеднаш и прерано, а потоа се случи во соблекувалната зад сцената, и траеше за време на патувањето во Белград, дури и неколку минути во болница, не можам да го опишам дури и денес, кога помина многу време. Бидејќи, тоа е една од оние болки што се уште боли, празнина што се уште се провлекува во истата темнина, и кога и да се сетам на тоа (и многу често се сеќавам на тоа), мојот стомак секогаш се грчи – започна пејачката која, признава, често се обвинува себеси за непријатниот настан, пренесуваат медиумите.

Меѓутоа, на нејзините страдања им немаше крај, следната година повторно го доживеала истиот хорор.

– Детето на Владо и моето второ несудено дете, исто така син, а исто така и во седмиот месец од бременоста, под приближно исти околности во 1987 година. Се прашував и тогаш, а понекогаш се уште се прашувам што заслужив за да ми се случи тоа што ми се случи – шокантно сведочи во својата автобиографија.

Две години по вториот спонтан абортус, Весна стана мајка на девојче кое го нарече Николија, а денес е среќна баба на две внуки.

Извор: Блиц.рс

Please follow and like us:
Pin Share