Њукасл нема конкуренција, премиерлигашот има 14 пати побогат газда од Сити

Please follow and like us:
Pin Share

Инвестицински фонд во сопственост на Саудиска Арабија плати 300 милиони евра и го купи Њукасл Јунајтед.

Тоа го прави тимот од „Сент Џејмс Парк“ најскап клуб на денешницата. Зад него е Манчестер Сити, а далеку е ПСЖ, чиј газда е Насер Ал-Келаифи

Богатството на принцот на Саудиска Арабија, Мохамад Бин Салман, се проценува на 320 милијарда фунти. Тоа е 14 пати повеќе од сопствениците на „граѓаните“, шеикот Мансур Бин Зајед Ал Нахјан.

Мајк Ешли сега е минато во Њукасл, што наиде на радост кај навивачите, кои вчера бурно го прославија овој историски момент.

Please follow and like us:
Pin Share