Орце Стевковски сподели тажна вест – кралот на македонската музика наместо да слави, скршен од болка!

Please follow and like us:
Pin Share

Кралот на македонската песна скршен од бол-ка соопшти тажна вест.

Долги години е на македонската музичка сцена и нема човек што не знае барем еден рефрен од неговите песни.

Орце Стевковски е популарен пејач на патриотски песни, кој зад себе има оставено ризница хитови, кои ги знаат и пеат и помладите генерации.

„Убава Калина“, „Царот Неготински“, „Пукнала мајко треснала“, „Глас се слуша, плач и лелек“, „Се заљубив на стари години“, како и познатата песна „Од кај дојдовте“, се песните кои кај секој Македонец будат убави чувства.

Тој е во брак со Дракче веќе 37 години, а плод на нивната љубов се нивните две ќерки Ангелина и Александра, а најголема радост им се петте внучиња: Јана, Андреј, Марко, Ема и Алек.

Инаку Драгица и Орце Стевковски важат за еден од најскладните парови на македонската јавна сцена.

Својот спокој го наоѓаат во нивниот дом во селото Ржаничино, Петровец во Скопје.

Во едно свое интервју таа истакна дека за да се зачува еден брак потребно е многу разбирање и правење отстапки.

И покрај тоа што живееме во земја каде секој сака да дознае што се случува кај соседот, Дракче смета дека клучот за хармонијата во домот е во тоа да се слуша само мислењето на блиските.

Во интервју за Свет-Австралија, Дракче откри дека таа и Орце се запознале во автобус, кога таа имала 19 години, а тој 23. Вели тоа било љубов на прв поглед. Четири дена после нејзината матура таа му кажала и официјално „да“ на Орце.

Но, за жал, деновиве во нивното семејство се случи тра-гедија, а веста ја соопшти Орце на својот фејсбук-профил и се прости од својата сестра.

-Мила сестро по-чивај во мир. Кој сега да ми каже братче на дада, денес вртам да ти честитам роденден мила сестро, а ти замина … баш на твојот роденден-напиша Орце на својот фејсбук-профил.
Please follow and like us:
Pin Share