Животот му беше СОВРШЕН, а потоа за малку се ќе ИСЧЕЗНЕШЕ! Плачев на ЦЕЛ ГЛАС и молев БИЛЈАНА ДА НЕ МЕ ОСТАВА!

Please follow and like us:
Pin Share

Пејачот Ацо Пејовиќ со години е во хармоничен и среќен брак со сопругата Билјана со која има три преубави ќерки, Магдалена, Марија и Ива.

Пејачот со автентична боја на глас со посебна емоција и голем шмеќер, кој признава дека песната „Ne diraj mi noći“ е неговата лична карта, поминал низ пекол во сега веќе далечната 2015 година кога за малку ќе ја изгубел својата сакана сопруга.

Имено, во февруари се навршуваат седум години од чудесното спасување на неговата сопруга Билјана која со недели била на работ помеѓу животот и см-ртта, а целото семејство Пејови со неа поминуваше низ пек-ол.

По лошиот пад кој го имала Билјана во болница била примена со симптоми на потрес на мозокот, а потоа лекарите и откриле опасно проширување на големиот крвен сад.

Утврдиле дека ставува збор за пукање на анеуризам на мозокот и итно ја оперирале, а потоа неколку дена ја држеле под силни седативи.

Почнала борбата за живото, а ветување дека може да ја победи болеста , нико не можел да го даде.

– Ми рекоа дека од илјада само еден може да прежиее кога ќе пукне анеузирмот. Лекарот кој ја следеше состојбата, Билјана на операцијата ги повика моите деца да ја видат бидејќи тоа можеби ќе биде за последен пат, рекол Пејовиќ тогаш.

По операцијата Билјана се наоѓала на интензивна нега.

Лекарите го направиле речиси и невозможното, а потоа молитвите и силната љубов на нејзините најмили почнало да се случува чудо. Билјана полека почнувала да се опоравува и тоа без никакви последици.

Во тие три недели пекол низ кој семејството Поповиќ поминувало стравувајќи што носи новиот ден, покрај Ацо Пејовиќ биле неговите пријатели, Светлана Цеца Ражњатович, Лепа Брена, Аца Лукас со тогашната сопруга Соња, Ана Бекута и Милутин Мркоњиќ кој неодамна почина.

Еден од пријателите кој бил покрај Ацо, на новинарите изјавил дека не го оставаат сам ни за миг бидејќи постојано повторувал дека ако не преживее Билјана, нема ни тој.

Пејачот често знае да каже како со сопругата заедно пораснал, како заедно се поддржувале и заедно созревале.

– Така заедно ставаме луѓе.Можеби комбинацијата на нејзината љубов, мојата музика и досегашните животни искуства, всушност ме идентификуваа како човек, рекол Пејовиќ за медиумите.

– Досега во животот ништо не сум имал тешко, како оваа ситуација, тоа за мене беше најтежок момент во мојот животот.

Занев да се повлечам во соба и со сиот глас да вриштам и да плачам да не ме остава Билјана и го молев Господ да се опорави.

Со Божја помош и помош од професорот Тасиќ, сега е добро. Сите беа покрај неа. Од естрада нема некој кој не ми испрати порака.

Таа ноќ во болница имаше 20 луѓе. Од колегите речиси сите… Мислам дека цела естрада таа вечер беше во Клиничкиот центар со мене.

Бескрајно им сум благодарен на тие луѓе кои се молеа за Билјана, рекол Поповиќ и изјавил дека ова искуство го натерало да промени многу работи во својот живот.

Please follow and like us:
Pin Share