Здравко ги скарал Бреговиќ и Балашевиќ, исплива долго чувана тајна, еве зошто

Please follow and like us:
Pin Share

Здравко Чолиќ е посветен на своето семејство, и тој го користи секој слободен момент да ужива во зеленилото на мирната област во која живее. Тој сака да се релаксира со чаша вино и добар разговор, а соседите го опишуваат како вистински господин и домаќин.

Една од најголемите балкански sвезди, живее со сопругата Александар и ќерките Уна и Лара во елитниот, но и мирен дел од Белград, и тој се обидува да ја зачува приватноста на семејството во луксузната вила.

Екипата на Блиц го посетила нивниот крај, а соседите не го кријат својот ентузијазам што честопати го среќаваат легендарниот пејач на улица или во блиските паркови.

– Здравко некако секогаш остануваше скромен и приземен, тој никогаш не се однесуваше како ѕвезда, туку како обичен човек, господин.

Ние сме од истата област, имам три деца и често ги носам во Кошутњак, во паркови и на игралиште, и таму го сретнав неколку пати со ќерка му Лара.

Девојчето е воспитано, се гледа дека е добро воспитана и дека нејзините родители се грижеле за нејзиното воспитување, а Здравко ѝ е многу посветен.

Изгледа ужива да ја гледа како трча, игра и се дружи со децата, не е арогантна и не се однесува како децата на богатите луѓе – вели сосед што екипата на „Блиц“ го контактирала во близина на куќата на Здравко и открива дека пејачот не сака да се издвојува од другите:

Здравко Чолиќ и Горан Бреговиќ откако се појавија се омилени на жените, а неодамна се појави и нивна фотографија од минатото. Чола и Брега позираа заедно кога служеа воен рок, а сега фотографијата кружи на социјалните мрежи.

„Почнав многу рано и свирев многу добро. Најраното професионално искуство го имав во стри птиз барот „Сплендид“ во Дубровник. Оттаму не презеде Италијанец да свириме во бар во Италија.

Така почнав како музичар на стри птиз бар, што е секогаш добар знак. Кога имаш седумнаесет години и гледаш толку голи жени, очигледно е знак од рајот, како да ми рекол Господ: Бреговиќ, ќе се забавуваш со тоа што го правиш,, објасни Бреговиќ во една прилика.

Здравко Ќолиќ пак, првиот јавен настап го имаше на 16 години, сосема случајно, на натпреварот на пејачи аматери во Бјела кај Херцег Нови, каде што ја освои наградата од публиката пеејќи песна од Битлси.

Иако е дипломиран економист, со финансиите не се занимаваше претерано, освен кога станува збор за неговата плата, во која беше повеќе од успешен.

Песната „Маѓарица“, еден од најголемите хитови на Здравко Чолиќ, е објавена на албумот „Мало појачај радио“, кој е снимен во 1981 година во Лондон.

Текстот за споменатата песна го напишал Ѓорѓе Балашевиќ, а таа соработка наводно предизвикала кавга меѓу легендарниот новосадски кантавтор и Горан Бреговиќ кој ја напишал музиката.

Познавачите на оваа приказна наведуваат дека песната првично се викала „Опатица“, но Брега била убедена дека би било подобро да се вика „Маѓарица“.

Ѓоле, познат како уметник кој не сакал измени на неговите стихови, не се согласил со предлогот на Бреговиќ, а ситуацијата дополнително ја усложнувала тоа што „унгарскиот“ предлог повеќе му се допаднал на Здравко Чолиќ.

Албумот „Мало појачај радио“ е продаден во повеќе од 300.000 примероци, контров ерзната песна стана безвременски хит, а Балашевиќ и Бреговиќ никогаш не соработувале после неа.

Please follow and like us:
Pin Share