Џеј и Синан се уништија со дрога, а јас се потрошив на коцкање – Љуба Аличиќ призна како живее сега

Please follow and like us:
Pin Share

Пејачот Љуба Аличиќ призна дека слободното време најчесто го поминува дома со семејството, а дека сега најголемиот дел од парите ги троши на сметки со оглед на тоа што во родниот Шабац има три куќи.

– Ги намалив тезгите поради короната, нема повеќе работа како порано, а најлошо е што трошоците само растат! Народот не се јавува, не се потсмева, ваљда сите се депресивни поради оваа ситуација и се повлекоа во глувчешките дупки. Порано се пееше, не знаевме што да правиме со парите од тезгите. Правиш една тезга, свадба и ќутиш со пари еден месец. Потрошивме многу, како и моите колеги. Најголем дел од парите ги оставивме во таверни и казина. Да не бидам погрешно сфатен, јас не бев зависник од коцкање, само сакавме да одиме да си ја пробаме среќата. Се работеше, се имаше и тоа беше нашиот издувен вентил. Многу луѓе се коцкаат на сцената, но не секој ќе го каже тоа за весниците. Додека имав најмногу пари, морав да инвестирам во недвижен имот, секогаш ми се исплати и можеше да ми биде пензија – вели Аличиќ за Република.рс, додавајќи дека коронавирусот е одговорен за тоа што сиромаштијата владее насекаде.

Аличиќ вели дека бил во друштво на луѓе кои пред него земале дрога, главно кокаин, но дека тоа никогаш не го привлекувало.

– Синан и Џеј се уништија со дрога, но кој е виновен за нивната љубов кон пороците. Го имав тоа пред мене многу пати, па не сум го пробал. Сакав нормален живот, а тие беа само дрога и дрога! Ги нема повеќе, а и кога имаа шанса да излезат и да почнат да живеат нормално, без пороци, не ги искористија. Продолжија како порано. Па, не би можел да испеам песна ако бев толку запоставен! Штета е кога човек нема да си помогне. Дрогата е зло, тоа никому не му треба – вели пејачката.

– Во последно време само седам дома и си ги плаќам сметките. Залихите се трошат така, имам три куќи во Шабац, сите тие комуналии треба да се подмират. Во едната е синот, тука сме ние, третата ја одржуваме. За сето тоа се потребни пари, а слабо се работи. Што ќе прави тој што нема, да не сум во негова кожа.

Го напуштив училиштето поради музиката

Љуба во една прилика изјави дека од мали нозе толку многу ја сакал музиката што го напуштил училиштето за да почне да работи.

– Петто одделение го напуштив поради музика. Татко ми сакаше да завршам училиште, бев сигурен дека морам да ја работам таа работа и бев сигурен дека морам да направам нешто во животот. Само се слушав себеси и не се каам. На крајот се покажа дека не сум згрешил. Јас сум среќен човек, имам синови, внуци, сите ме почитуваат и доволно добив за себе и за најблиските. Прво работев само за бакшиш, а после година-две земав плата. Луѓето ме сакаа многу како мал, но и подоцна, што ми отвори многу врати. Подоцна сите веќе знаеја кој е Љуба Аличиќ – се присети пејачот.

Извор: Курир.рс

Please follow and like us:
Pin Share