Поради сообраќајка му загинала девојката, бил затвореник и тепал жени- синот на познатата пејачка откри: „Имав 17 операции, половина стомак ми го нема“

Марко Гвозденовиќ, синот на пејачката Снежана Ѓуришиќ, кого поранешниот газда го обвини за кражба на 20.000 динари од пазарот, во претходниве години неколкупати заврши во медиумите.

Покрај најновиот случај на наводната кражба, неговото име се споменува во негативен контекст од 2001 година.

Гвозденовиќ тогаш предизвикал сообраќајна несреќа на Булеварот Кнез Александар Караѓорѓевиќ во Белград, кога во пијана состојба ја убил својата тогашна девојка Јелена, инаку ќерка на славниот хармоникаш Миодраг Пауновиќ. Поради ова злосторство, Гвозденовиќ беше осуден на четири и пол години затвор.

– Мојот син сакаше да пие и имаше несреќа. Тоа беа страшни денови, особено за семејството во кое веќе нема девојка по име Јелена. Ја продадов куќата затоа што многу плачев во неа. Мојот син се уште не се вратил на својот живот … , рече Снежана во 2016 година.

Самиот Гвозденовиќ јавно проговори за оваа трагична несреќа.

– Нешто несоодветно се случуваше во автомобилот додека возев, и во еден момент изгубив контрола и удрив во столб. Тоа непримерно однесување може да биде нешто убаво. Можеби се бакнавме или нешто друго во тој момент. Не е убаво да зборувам сега за тоа. Долго време сум во болница, имав 17 операции, немам половина стомак, лекарите едвај ми ја спасија ногата. По опоравувањето, бев во затвор три години, рече еднаш Гвозденовиќ.

По издржувањето на казната за споменатото кривично дело, Марко во 2016 година предизвика несреќа во Бањица, во која едно лице беше полесно повредено.

Гвозденовиќ избега од местото на настанот, но набрзо беше пронајден од полицијата.

Досието на синот на пејачката не вклучува само сообраќајни несреќи. Според медиумите, против него во 2015 година била поведена предистражна постапка поради сомневање дека ја претепал сопругата, наводно и нанесувајќи и тешки телесни повреди.

Снежана и нејзиниот син не беа во добри односи многу години, за што тој јавно зборуваше.

– Не сме во добри односи, јас само направив многу грешки и затоа таа не сака да зборува со мене. Јас сум многу сличен со неа, многу работи и ги кажував во лице и можеби тоа не и одговараше. Секогаш има причини за кавга, имаше тука и некои недвижнини. Јас едно време пиев и се согласив на таканаречено лечење“, изјави синот на Снежана за медиумите пред неколку години, а во таа исповед откри дека е дури и бездомник. Живеел извесно време во Америка, но не успеал, а по враќањето во Србија, завршил на улица.

– Кога полицијата ме фати и ми напиша казна од 3.000 долари затоа што ми истече осигурувањето на автомобилот, ја повикав мајка ми да ми помогне, а таа ми рече: „Немаш куќа тука, немаш каде да дојдеш не си довредојден. Се скаравме кога си замина.“ Буквално се откажа од мене. Јас и ѕвонам, таа не ми одговара. Понекогаш ми испраќа порака. Кога се вратив, една пријателка ми понуди да ми помогне . Поминав еден месец во туѓа куќа, не правев ништо, немав пари. Една ноќ, по натпреварот на Звезда, не сакав да се вратам во таа куќа, па седнав на клупа во парк во полуседечка позиција, призна синот на Снежана.

Во 2019 година, Марко повторно завршил во затвор. Потоа поминал три месеци зад решетки под сомнение дека ограбил семејна куќа во Јајинци, но и се заканувал и на неговата мајка.

Пејачката потоа пријавила во полиција дека доживеала насилство и дека добивала заканувачки СМС пораки од нејзиниот син. На Гвозденовиќ му беше одреден притвор до 30 дена под обвинение за грабеж, провална кражба и загрозување на сигурноста, а судијата одлучи дека мора да помине три месеци во затвор.

– Мајка ми дојде да ме земе од затвор. Ние двајца сега сме одлични. И додека бев во ЦЦ, таа доаѓаше да ме посети. Сепак, не ми паѓа на памет да живеам со неа бидејќи Вања е сега таму . Не се гледам повеќе во таа куќа, иако мајка ми ми понуди покрив над главата. Сега сум во хотел во Вождовац, но гледам стан за изнајмување, рече Марко минатата година кога излезе од затвор.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*