НАЈЗГОДНАТА БАБА: Има 71 година, исфрлила само една намирница и сега се шета по куси здолништа

Каролин Харц има 71 година, верувале или не, иако изгледа барем две децении помлада.

Таа се залага за здрав живот, со кој се занимава со години, и вели дека на тоа и ги должи младоста и добрата форма.

Таа привлекува внимание на своите социјални мрежи, но и во живо, со својот феноменален изглед во осмата деценија. Многу луѓе ја прашуваат како го прави тоа, а таа има само еден одговор – го исфрлила шеќерот од исхраната.

Каролин порано била љубителка на слатки, но пред 40 години и бил дијагностициран дијабетес и морала да се откаже од рафинираниот шеќер и неговите производи. На почетокот, тоа било пеколно тешка задача, но со текот на времето се претворило во одлука што го променил нејзиниот живот – и лично и на деловно ниво.

Денес, оваа блескава бринета е еден од главните поборници за „живот без шеќер“ во Австралија, па постојано одржува разни трибини и семинари, но и ги инспирира другите да започнат и правилно да спроведат таков режим. Исто така, таа е авторка готвач која на едно место комбинирала голем број рецепти за сочни десерти без штетни адитиви, а ја поседува и страницата „Слаткиот живот“, која го промовира нејзиниот начин на живот.

Каролин нагласува дека покрај диетата за здрав живот и затегнато тело, важна е и хармонијата и мирниот живот без стрес.

– Верувам дека е многу важно да бидете свесни за видот на храната што ја јадете и количината на храна што ја јадете. Несовесното јадење може да ве доведе до непотребно дебелеење. Им велам на моите клиенти „уживајте во секој залак“ – овој став ќе ви помогне да забавите со џвакање и помала е веројатноста да се прејадете, објаснува оваа баба на четири внуци.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*