Музичката легенда се жали на здравствени проблеми: „ГОТОВО Е, НЕ МОЖАМ ВЕЌЕ ДА ГИ ДРЖАМ УДИРАЛКИТЕ ЗА ТАПАН“

Британскиот музичар Фил Колинс изјави дека поради лошата здравствена состојба едвај ги држи удиралките за тапан во рака и отсега само ќе седи на сцената. 70-годишниот тапанар и пејач рече дека е фрустриран од неговата беспомошност по операцијата на грбот во 2009 и 2015 година, а има и дијабетес.

„Тешко ми е, многу е фрустрирачки затоа што посакувам да можам да стојам додека настапувам“, рече Колинс во интервју најавувајќи ја повратничката турнеја на неговиот рок бенд Genesis, основан во 1970 -тите.

Осумкратниот добитник на Греми рече дека неговиот син Ник ќе свири тапани на турнејата, прва во Северна Америка по 14 години. Колинс, кој имаше успешна соло кариера со хитови како „In the Air Tonight“ и „One More Night“ во 1980 -тите и 90 -тите години, во 2011 година објави дека престанува да се занимава со музика, но се врати во сцената во 2017 година со серија на концерти. “Not Yet Dead: Live“.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*