Македонија

Малата Драгана Јовановска освои прво место на фестивал во Русија

Малата ѕвездичка Драгана Јовановска, освои прво место на фестивал во Русија. Станува збор за еден од најпрестижните фестивали во Источна Европа, интернационалниот музички фестивал „Golden stars…

Македонија

Душко: Има правни механизми за преземањето на македонската песна од соседите

Фестивалите во нашата земја не го губат својот сјај, туку медиумите треба да посветат повеќе внимание на македонската музика, смета фолк пејачот Душко Георгиевски, кој…

Новости

Тетовчанката Снеже Радичевска со спотот за темата „ На сред село, чешма шарена“, го најавува првиот солистички албум!

Спотот е снимен на внимателно избрани локации, за да вистински се долови суштината на песната, која е само уште еден показател дека имаме непресушен извор…

Новости

ПОДНЕСЕНО ОБВИНЕНИЕ: Конечно утврдено кој ја убил Јелена Марјановиќ

Вишото јавно обвинителство во Белград покрена обвинение против Зоран Марјановиќ за убиство на сопругата Јелена Марјановиќ на 2 април 2016 година на насипот во белградската…