Articles by Vesna Bastovanska

Македонија

Позната е по фестивалските настапи како во Македонија така и во Австралија

Македонката која е родена и живее во далечната Австралија, Вера Трајкоска речиси целата своја музичка кариера ја бележи низ бројни фестивалски настапи, како во Австралија,…

Македонија

Досега неслучено, распродадени сите концерти на доајенот на македонската песна Наум Петрески во Австралија

Предвреме се распродадени речиси сите влезници за сите негови најавени настапи во далечната земја, иако доајенот на македонската народна песна Наум Петрески на 16-ти мај…

Македонија

Група “Чардак” со маестрален концерт го одбележа својот 20-ти јубилеј

Маестрален јубилеен 20-ти концерт приреди синоќа охридската група “Чардак” пред публиката во Центарот за култура “Григор Прличев”. Пред преполната сала “Чардак” направи вистински спектакл, како…