Естрадата завиена во црно: Почина член на „Амадеус бенд“

Бојан Златановиќ Токан, тапанарот на популарната група „Амадеус бенд“, почина на 45 години од коронавирусот. Тој починал во болница, откако неколку дена бил ставен во вештачка кома и приклучен на респиратор, пишуваат медиумите.

Веста за смртта на тапанарот, прв ја објави пејачот на „Гранд“, Дарко Филиповиќ, кој преку социјалните мрежи се прости од својот пријател и колега.

Од него се простија и членовите на бендот.

“Со голема болка и неизмерна тага во нашите срца, ве известуваме дека денес, 24.11.2020 година, нашиот Бојан Златановиќ Токан не’ напушти прерано. Неизбришливата трага на Токан ќе продолжи да живее преку Амадеус и сите нас, низ сето она што пред сè ни го довери како голем човек, низ ритамот што го вткаа во нашите срца и низ сеќавањата со кои ни ги облагородуваше душите. Амадеус ве сака засекогаш. Му благодариме на целиот персонал на болницата „Д-р Драгиша Мишовиќ“ за несебичната жртва и работата во борбата против оваа злобна болест. Држете се и пазете се!”-се наведува во соопштението на бендот АМАДЕУС.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*