Милица Павловиќ проговори за снимањето на „Пејачка“

Конечно е завршено снимањето на филмот „Пејачка“, кој се темели на вистински настан, односно на животот на пејачката Јелена Маријановиќ, чие убиство сè уште не е разјаснето.

Главната женска улога во овој филм ја има фолк пејачката Милица Павловиќ, која додека чека да ја види својата прва улога на ТВ екраните, се сеќава низ што помина во претходните четири месеци, колку што траеше снимањето.

Во центарот на приказната е музичко натпреварување и две млади пејачки кои со сигурност се борат за своето место на сцената, а на едната игра Милица Павловиќ, која признава дека колената и клекнале кога и падна последната клапа.

„Искрено, сега кога размислувам за тој момент, ми се чини малку нереално. Последната сцена ја снимивме надвор и се сеќавам дека кога излегов од автомобилот и ги слушнав аплаузите на тимот кој броеше повеќе од сто луѓе, тие почнаа да клекнуваат на колена. Во тој момент, ми пролетаа безброј мисли во главата. Како воопшто ја прифатив улогата во серијата, дека снимањето конечно заврши по четири месеци и дека сум задоволна што успеав да глумам сè што вонсерискиот тим кој стои зад серијата, очекуваше од мене. Искрено, за време на снимањето на серијата бев многу внимателна и цело време само размислував како да ги исполнам нивните очекувања. Сега од оваа гледна точка, кога го завршив својот дел од работата, можам да признаам дека сум горда и на себе“ – вели шармантната пејачка, која тогаш откри што и било особено тешко за време на снимањето.

„Ако треба да издвојам нешто посебно, би рекла дека тоа е една од сцените со Милош Тимотијевиќ, кој го игра моето момче во серијата, беше особено тешка за мене. Моравме да покажеме многу различни емоции, од лутина, бес, хистерија, до ситуација на несреќен случај и јас навистина се трудев да бидам на висината на задачата“ – вели Милица и додава:

„Симпатии се родија, но само пријателски. Бев опкружена со навистина шармантни, паметни и елоквентни мажи и уживав да работам со нив“ – признава таа. На прашањето дали снимала некои интимни сцени во серијата, Милица остана таинствена, но искрено призна дека имала голема помош од другите актери при снимањето.

За потсетување, додека се снимаше ова филмско дело, се дозна дека Милица и Милош завршиле во кревет, но само поради потребите на филмските сцени. Пред Милица да ја добие улогата на „Пејачката“, истата и беше понудена на снаата на Лепа Брена, Александра Пријовиќ, но таа одби да глуми во филмот !

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*