Пол Макартни издава нов албум снимен за време на карантин

Педесет години по неговиот прв соло албум, Пол Макартни ќе го издаде својот нов албум „Мекартни III“ во декември.  

Станува збор за нова колекција песни напишани, свирени и продуцирани токму од него. Албумот е снимен во Сасекс на југот на Англија.

„Поминав еден период во карантин на мојата фарма со семејството и одев секој ден во студио. Морав да работам на филмска музика, и така се случи првата песна. Кога го завршив, се прашував што понатаму “, изјави Макартни.

„Секој ден почнував да го снимам инструментот на кој ја пишував песната и постепено работев на нови слоеви, беше многу забавно. Правев  музика за себе, а не за некоја цел. Правев работи што сакам да ги правам и не знаев дека ќе заврши како албум “, објаснува тој.

Последниот албум Макартни го објави во 2018 година, а последната турнеја ја имаше минатата година.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*