Животна исповед на мајката на Марија Шерифовиќ

Пејачката Верица Шерифовиќ својата музичка кариера ја започна во текот на 80тите, а сега важи за една од најдобрите пејачки на народната музика.

Таа сега откри дека родителите не и дозволувале да пее.

„Талентот за пеење го наследив од баба ми. Моите родители не ми дозволуваа да пеам, ма каква црна пејачка. Јас успеав некако да се изборам. Шабан Шаулиќ ме покани на снимање на емисија во Белград. Ми рече дека се снима емисија и дека морам да дојдам. Се сеќавам дека набрзина направив пунџа и тоа беше фантастично“, вели дека таа емисија и го променила животот, а за тоа бил заслужен Шабан Шаулиќ.

„Тоа гостување ми го промени животот. Емисијата требаше да трае 45 минути, а траеше еден час и 45 минути, пеевме само Шабан и јас.“ вели пејачката.

„Пеја тогаш ми рече: Толку млада, а инвалид, сите седеа поради неа“, а ние седевме бидејќи така ни беше позгодно.“ се потсетува Шерифовиќ.

Верица се омажи доста млада за таткото на Марија, Рајко Шерифовиќ.

„Тоа беше голема љубов која траеше 24 години, тоа беше моја прва љубов. Важно е детето што се роди од таа љубов, а тоа е Марија Шерифовиќ“, вели пејачката за „Гламур“.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*