Џастин Бибер негира ново обвинување за сексуално вознемирување

Поп-ѕвездата Џастин Бибер (26) ги негираше обвинувањата дека сексуално нападнал жена во 2014 година.

Жена, од анонимен профил на Твитер користејќи го името Даниела, тврди дека таа и нејзините пријатели биле поканети во собата на Бибер во луксузниот хотел „ Four Seasons“ во Остин, Тексас, по еден настан, каде што била „сексуално нападната без согласност“. Таа имала 20 години, а тој 21. Твитот оттогаш е отстранет од Твитер.

„Обично не ги решавам работите бидејќи се справив со случајни обвинувања во целата моја кариера, но откако разговарав со сопругата и тимот, решив да зборувам за ова прашање вечерва“, напиша Бибер на својот профил на Твитер синоќа.

„Гласините се гласини, но сексуалната злоупотреба е нешто што не го земам лесно“, продолжи тој во серијата твитови. „Сакав да зборувам веднаш, но без оглед на толку многу жртви кои секојдневно се справуваат со овие теми, сакав да се осигурам дека ги собрав фактите пред да дадам изјава“.

“Во изминатите 24 часа се појави нов Твитер кој раскажа приказна за себеси вклучена во сексуална злоупотреба на 9 март 2014 година во Остин Тексас во хотелот „ Four Seasons.“ Сакам да бидам јасен. Нема вистина за оваа приказна. Секое тврдење за сексуална злоупотреба треба да се сфати многу сериозно и затоа беше потребен мојот одговор“, рече Бибер во последниот твит. „Сепак, оваа приказна е всушност невозможна и затоа ќе работам со Tвитер и властите за да преземам правни активности“, напиша Бибер.

Бибер е еден од најголемите поп-ѕвезди од генерацијата, Канаѓанец, „тежи“ 285 милиони долари и има продадено над 150 милиони носачи на звук. Од 2018 е во брак со манекенката Хејли Болдвин.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*