Илда Шаулиќ со емотивно писмо до покојниот татко Шабан Шаулиќ

На синоќешната церемонија на доделувањето на наградите MAC во Штарк Арена во Белград, пејачката Илда Шаулиќ ја искористи можноста да прочита писмо до нејзиниот покоен татко.

Таа ја прими наградата што постхумно му припадна на нејзиниот татко, а тишината во публиката по емотивното обраќање на Илда беше прекинато кога таа ја испеа еден од најголемите хитови на Шабан, песната„ Жал “.

– Ги остави срцата исполнети со тага, но со гордост. Сакам да верувам дека таму каде што си се одмори и дека не чуваш. За нас, никогаш не си заминал и никогаш нема да заминеш. Затоа ти ветувам дека како и секогаш, ќе те сакаме неизмерно и ќе те правиме горд “, рече Илда со растреперен глас, а потоа запеа.

Над 15 000 луѓе ја пееја песната „Жал“ заедно со Илда во чест на нејзиниот починат татко Шабан Шаулиќ, што уште еднаш се покажа колку е почитуван и дека неговите песни ќе бидат слушани и по неговата смрт.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*