Што работеле македонските пејачи пред да станат познати?

Од таксист до шанкерка…Што работеле поголемиот дел од македонските пејачи пред да станат познати?!

Пејачот Ѓоко Танески во младоста сменил повеќе професии. Пред дваесетина години работел како шанкер, келнер и таксист. Во една прилика призна дека добро се снашол на овие фронтови и дека и денеска не би се срамел повторно да го работи истото.

Неколку професии пред да се реализира во музичкиот бизнис сменила и Анета Наковска.

– Прва работа ми беше во агенција за недвижности, за подоцна да работам во фирмата на моите родители. Се пробав и во книговодството, а работев и на шанк во кафеана која беше сопственост на моите родители. Бев вработена и во еден мобилен оператор, прво во правна служба, па во продажен салон, а најдолго се задржав во инфо-центарот. Јас сум за тоа дека човекот треба секогаш чесно да работи. Како што велат возрасните, бадијала работи, бадијала не седи. Тоа е и моето животно мото. – раскажа фолкерката во едно интервју.

Андреј и Панчо од популарното дуо „ДНК“ денес имаат хитовски рефрени и полнат сали, но популарноста воопшто не ги промени. Често евоцираат спомени за почетоците на нивните кариери и за предизвиците со кои се соочувале пред да станат познати.

– Во 2005 година една сезона работев како келнер на позната плажа на Халкидики во Грција. – откри Андреј во една прилика.

Панчо, пак, за џепарлак заработувал уште во тинејџерските години. Прво бил менаџер на јуниор-забави, а работел и како келнер и шанкер.

– Сум бил и хотелски рецепционер и тоа ми беше можеби една од најтешките работи затоа што се чувствував како птица затворена во кафез. Но, за егзистенција мора сè да се трпи. – откри популарниот музичар пред неколку години.

За српското издание на магазинот „Хелоу“ Тијана Дапчевиќ раскажа дека првиот работен ангажман го имала на 16 години.

– Снимив реклама за еден популарен пијалок и добив солиден хонорар. Веднаш отидов во шопинг, си купив капут и чизми и бев најмодерна во училиште. – во препознатлив стил објасни Дапчевиќ.

И познатиот фолк пејач Спасен Силјаноски, пред да започне музичка кариера имал друга професија. Работел како воено лице во Армијата на Република Македонија.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*