Концерт во Газа против Евровизија

Во Палестина синоќа музичари одржаа концерт во уништениот дел на Газа, како алтернатива на Евровизијата, која се одржува овие денови во Тел Авив.

Палестинскиот настан се одржа на урнатините од згради и други објекти, кои израелските авиони ги уништија за време на неодамнешните ескалации на судирте меѓу израелските војници и палестинските милитанти во Газа.

– Евровизискиот фестивал чиј домаќин е Израел е само димна завеса за бруталното кршење на правата на Палестинците – рекол еден од организаторите, Камел Мусалам, кој додал дека Израел сака да го измами светот и да покаже дека е мирољубива земја.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*