Маестрал со успешни настапи низ Америка

 

Битолскиот оркестар Матестрал кој како по традиција секоја година во јануари месец ја имаат својата турнеја надвор од нашата земја, така и оваа година тие за време Новогодишните празници се во Америка , поточно едномесечна турнеја во Колумбија – Охајо.

Досега, покрај новогодишната ноќ, одржаа и два концерти во Колумбија и Чинчинати. Од оваа година, оркестарот Маестрал е со малку проширен состав, со младите талентирани членови Андреј Илиоски и неговата сестра Христина Илиоска. Впрочем младиот Андреј е своевидна астракција на сите нивни настапи пред нашинците во оваа далечна земја.

 

Оркестарот Маестрал за време на нивниот престој во Америка ќе одржат и други најавени концерти во Индијана и Чикаго.

Додека пак, за новогодишната ноќ Христина Илиоска беше специјална гостинка. Инаку младите Андреј и Христина се деца на Рубин, добро познатиот член на оркестарот Маестрал.

 

 

 

Readers Comments (1)

  1. Blagoj Stanisovski January 12, 2018 @ 5:59 am

    Ni bese golema cest da sorabotuvame mozam da recam so najdobrata Bitolska grupa MAESTRAL pred se golemi profesionalci,a isto i mnogu mnogu dobri dusi znam deka ke sorabotuvame ponatamu I sekoja edna Crkovna Opstina koja saka dobra zabava slobodno mozi da gi kontaktira I vi garantiram nema da zgresi,I kako grupa I kako ljuge uste ednas golemo Fala sho befte nasi gosti samo taka prodolzite i maliot ANDREJ da mi go cuvate I da prodolzi ponatamu da ni ja neguva nasata mila Makedonska melodija ke mi nedostigate mnogu mozam da pisuvam do utre I toa samo ubavi zborovi se slusame I gledame za skoro

    Reply

Leave a comment

Your email address will not be published.


*